Nejčastější důvody ženské neplodnosti

V dnešním příspěvku bych se ráda věnovala tomu hlavnímu, co v posledních měsících tak moc ovlivnilo můj život a kvůli čemu jsem primárně založila tento web. Jde o téma ženské neplodnosti, které prozatím pojmu trochu obecněji. Dnes se podíváme na to, jaké jsou nejčastější důvody ženské neplodnosti. K těmto jednotlivým důvodům se pak budu různě vracet a odkazovat se v dalších článcích. Takže pojďme na to.

  1. ENDOMETRIÓZA

Jedním z velkých „strašáků“ o kterém v poslední době slýchám ze všech stran (že by fungoval princip sociální bubliny? :)) je endometrióza. Většina žen už někdy o endometrióze slyšela, ne každá však ví, co to znamená a co si pod tím představit. Jde o většinou (bohužel) bolestivé onemocnění, při kterém se endometrium (tedy děložní sliznice) nachází jinde, než v děloze. Tento mimoděložní výskyt endometria může mít podobu cysty/cyst nebo třeba srůstů. Endometrium se může teoreticky vyskytovat kdekoli v těle, nejčastěji to však bývá v pánevní oblasti.

Endometrioza může způsobit bolestivou menstruaci a bolestivý pohlavní styk, celkové bolesti v podbřišku a problémy s početím. V případě endometriózy také hrozí mimoděložní těhotenství. Klasická západní medicína nezná způsob, jak endometriózu spolehlivě a neinvazivně vyléčit, umí pouze potlačovat její projevy. Příznivci přírodní a východní medicíny však mohou vyzkoušet akupunkturu, fytoterapii či metodu Ludmily Mojžíšové.

Více o přírodní léčbě např. zde:

2. PCOS aneb syndrom polycystických ovarií

PCOS je v určitém smyslu ještě větší strašák, než endometrioza, jde totiž o nejčastější důvod ženské neplodnosti. Přesto se dosud přesně neví proč vzniká a v lékařských kruzích jde stále o málo probádaný syndrom. Ve své podstatě je PCOS onemocnění endokrinního systému.

Typicky jsou pro něj uváděny tyto příznaky: zvýšená tvorba testosteronu, vynechávání menstruace, anovulační cykly, neplodnost. Dále také cysty na vaječnících, nadměrně silná menstruace, akné, cukrovka, obtížné hubnutí a přibírání na váze a další. PCOS je ale mrcha zrádná, protože velmi často se také neprojevuje vůbec nijak. Žena pak svou diagnózu odhalí až tehdy, kdy se snaží (neúspěšně) počít a podstoupí komplexní vyšetření.

Lékaři na PCOS předepisují hormonální antikoncepci a většinou zároveň informují, že přirozené početí je nepravděpodobné. Pomoc ale můžete najít například v: hormonální józe, změně životního stylu, akupunktuře, čínské medicíně nebo třeba ayjurvédě. Na YouTube se dají najít další rady a tipy od žen, kterým se podařilo se s PCOS popasovat a přirozenou cestou počít a donosit zdravé dítě. Doporučuji například TOTO. 🙂

3. ADNEXITIDA aneb zánět vejcovodů a vaječníků

Jako třetí bod volím to, co přivedlo k neplodnosti mě. Adnexitida je téměř to samé jako pánevní zánětlivá nemoc, akorát s tím rozdílem, že nehrozí postižení pobřišnice a jde tedy teoreticky o trochu méně závažnou formu. Já osobně byla nejprve hospitalizována s diagnózou pánevní zánětlivá nemoc a následně s diagnozou adnexitida, jelikož podruhé již byly stiženy jen vejcovody a vaječníky.

Adnexitida je tedy zánětlivé onemocnění postihující vejcovody a vaječníky. Uvádí se, že je nejčastější formou gynekologických zánětů; většinou bývá bilaterální (postihující obě strany) a největší riziko této nemoci mají ženy mezi 20. a 30. rokem života. Infekce se do těla může dostat buď přes pochvu; skrz děložní hrdlo nebo přímým kontaktem s jiným, infekcí stiženým orgánem, například v případě zánětu slepého střeva. Ve výjimečných případech může zánět do pánevní oblasti také „doputovat“ z úplně jiného ložiska uloženého jinde v těle (třeba i od zánětu zubů).

Typické příznaky jsou: rychlý a náhlý nástup bolesti; horečka; zimnice; závratě; zvracení; hnisavý výtok z pochvy; zvětšená děloha; bolestivost na pohmat nebo při pohybu; zvýšená sedimentace a CRP.

To, proč adnexitida vede často k neplodnosti jsou její následné komplikace, obzvlášť stane-li se chronickou. Vejcovody bývají velmi často zánětem poškozené a zdeformované, uzavírají se, mohou být naplněny zánětlivou tekutinou a přestávají plnit svou funkci – nejsou tedy nadále schopny dopravit vajíčko do dělohy.

Bohužel západní medicína nezná způsob, jak adnexitidu spolehlivě vyléčit a ve většině případů končí chirurgickou extrakcí zasaženého orgánu. Věřím ale, že dobrou prevencí lze pravděpodobnost vzniku nemoci podstatně snížit. Nemyslím teď preventivní kontroly u gynekologa, které jsou také samozřejmě důležité, ale spíše důkladnou hygienu a především změnu životního stylu, tak aby bylo tělo silné a nevznikal v něm předpoklad k rozšíření infekce. Je například prokázáno, že bakteriím (které mají adnexitidu na svědomí) se dobře daří v kyselém prostředí. Vhodně zvolenou stravou, pohybem, dostatkem vitaminu nebo třeba dechovým cvičením dle Wim Hofa se lze zbavit překyselní žaludku a vnitřního prostředí a teoreticky tak bakteriím nedat šanci.

4. HORMONÁLNÍ DISBALANC

Méně závažným důvodem ženské neplodnosti bývá hormonální nerovnováha, která není zapříčiněna žádnou další diagnózou (jako endometrióza, PCOS nebo onemocnění štítné žlázy apod). Ke změně hladiny hormonů v těle může docházet například z důvodu dlouhodobě zvýšené stresové zátěže nebo špatnou životosprávou a ke zlepšení často stačí zaměřit se právě na tyto proměnné (strava, spánek, pohyb, stres).

Pokud si nejste jisté, zda za Vašimi problémy stojí právě hormonální nerovnováha nebo zda netrpíte dalším onemocněním, je určitě dobré navštívit lékaře a vše s ním probrat.

Pozor! Uvádí se, že 1 z 20 trpí předčasnou menopauzou (menopauza před 40. rokem života) a změna hladiny hormonů v těle může být způsobena tedy i tímto důvodem. Předčasnou menopauzu by měl být lékař schopen spolehlivě odhalit. V případě předčasné menopauzy lze nasadit hormonální substituční léčbu, případně využít síly bylinek a fytoterapie. 🙂

NIC NENÍ NEŘEŠITELNÉ

Na závěr bych ráda dodala, že byť výše uvedené diagnózy mohou znít fatálně, jsem naprosto přesvědčená, že vše má své řešení a není třeba podléhat smutkům či depresím. Tématy PCOS a endometriózy se dlouhodobě zabývá například projekt INDIÁNKY, kde najdete příběhy žen s různými diagnózami, zajímavé články, tipy a spoustu dalších informací.

Napadá vás nějaký další důvod ženské neplodnosti, který jsem zde nezmínila a o kterém byste se rádi dočetli? Dejte mi to vědět do komentářů a já se mu budu věnovat! 🙂

Sdílej, sleduj, komentuj 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *