Naprostá většina z nás určitě svého gynekologa či gynekoložku má. Může se ale stát, že budete z různých důvodů se svým lékařem nespokojené. V takové situaci si zcela jistě dříve či později položíte otázku, zda není načase doktora vyměnit. A pokud už se rozhoupáte k tomu tento krok podniknout, možná zjistíte, že najít dobrého gynekologa, není zas tak snadné, jak by se mohlo zdát.
Gynekologů sice je, alespoň ve velkých městech, poměrně dost, o to hůř se ale mezi nimi hledá ten pravý pro vás. A jak tedy vybrat toho svého doktora? Předně je nutno podotknout, že výběr jakéhokoli lékaře je velmi subjektivní záležitostí a pokud pátráte po recenzích, musíme si uvědomit, že i podprůměrný lékař bude mít spokojené klientky, stejně jako dobrý lékař bude mít ty nespokojené. Zpravidla žena, která chodí na gynekologii jen na preventivní kontroly a nemá žádné problémy, bude spokojena kdekoli. Na lámání chleba dochází až ve chvílích zdravotních obtíží, nemocí, infekcí, opakovaných zánětů.
Jak jsem řekla, výběr gynekologa je zkrátka velice subjektivní – záleží na tom, co od lékaře očekáváte a jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti. Proto neexistuje žádný univerzální návod. Přesto bych se s vámi ráda podělila o pár bodů, na jejichž základě jsem vybírala svou novou lékařku já. Třeba vám poskytnou jistou inspiraci.
- Umístění ordinace. Hned v začátku výběru je potřeba si rozmyslet, zda trváte na tom, aby gynekolog ordinoval ve vaší bezprostřední blízkosti, docházkové vzdálenosti, nebo vám nevadí si za ním dojet. Já osobně jsem pojízdná a raději si někam dojedu za dobrým lékařem, než abych se spokojila s tím, který zrovna slouží v mém okolí (čímž nerozporuji, že se může najít dobrý lékař ve vaší blízkosti – v takovém případě si můžete pogratulovat. :)).
- Recenze – na Googlu, jinde na internetu, od známých. Jak jsem už naznačila, recenze nejsou všeříkající a určitě se na ně nedá spolehnout na 100 %. Vždy je potřeba brát je s rezervou a uvědomit si, že za negativním hodnocením mohou občas stát i osobní pohnutky. Mohou vám ale poskytnout jistý náhled na to, jak je daný lékař v obecném měřítku vnímán – převažují pozitivní nebo negativní recenze? Co si u něj ženy často chválí a co naopak kritizují? Mají uveřejněné recenze něco společného? Pokud si hledáte recenze a chcete si jimi řídit, platí (alespoň pro mě) nepsané pravidlo dávat větší důvěru recenzentům, kteří pod svým profilem uveřejnili již větší množství recenzí nebo na Googlu těm, kteří mají status „místního průvodce“. Samozřejmě, nejlepší a nejhodnotnější recenze jsou vždycky ty od lidí, které znáte, proto se ptejte svých známých na jejich lékaře a doporučení. 🙂
- Jak je daný lékař starý? Pro mě osobně jsou nejdůvěryhodnější lékaři mezi cca 35-60 lety. Čerstvý absolvent může být nadaný, plný elánu a odhodlání, ale nezbytné zkušenosti tím nenahradí. Naopak lékař těsně před důchodem nebo v důchodovém věku už zkrátka při nejlepší vůli nemá energii na to, aby jezdil po konferencích a studoval nové metody a poznatky ze svého oboru, tím spíš aby je následně převáděl do praxe. Hrozně nerada se dopouštím generalizací a jistě, v obou kategoriích se mohou najít výborní jedinci, ale volba mladšího lékaře s několika lety zkušeností nebo lékaře ve středních letech, je prostě více sázka na jistotu.
- Jakou má za sebou lékař praxi? Tento bod přímo souvisí s tím předchozím. Osobně doporučuji zvolit gynekologa, který má za sebou pár let nemocniční praxe. Proč? V případě, že by u vás byla nutná nemocniční péče, ví, kam a za kým vás poslat a co vás bude čekat. Dokáže vás lépe připravit na případnou hospitalizaci a je si vědom, jaké péče by se vám mělo dostat. Zároveň bude s největší pravděpodobností mít zkušenosti s kompletní paletou gynekologických obtíží – a to i těch vážnějších, díky čemuž je bude umět rozeznávat už v jejich zárodku. Stejně tak se hodí, pokud daný gynekolog ještě stále slouží v nemocnici nebo, v případě mladých žen plánujících rodinu, pokud slouží v porodnici. 🙂
- Je lékař dostatečně pečlivý? Věnuje se vám při kontrolách? Sdělí vám vždycky všechny potřebné informace a zodpovídá trpělivě vaše otázky nebo vás během 5 minut nenápadně vystrkuje ze dveří s receptem v ruce, aniž by vám vlastně vysvětlil, co že vám to je? Pečlivost, lidskost a schopnost komunikace je pro mě osobně u gynekologa zcela zásadní. Většina doktorů je dnes přetížených, ale pokud své pacientce nevysvětlí její diagnózu a neproberou s ní vše potřebné, nejen, že to nepůsobí seriózně, ale mohou pacientku takto zcela zbytečně vyděsit nebo naopak způsobit, že svou diagnózu bude brát na lehkou váhu a nebude dodržovat doporučenou léčbu.
- Jaký máte z doktora pocit? Tenhle bod zase souvisí s tím předcházejícím a pro mě je hodně důležitý. To, jestli mi doktor sedne z lidského hlediska je pro mě zcela zásadní kvůli tomu, abych se před ním necítila nepříjemně a abych s ním dokázala otevřeně mluvit. Stejně tak důležitý je pro mě přístup sestry – zda je ochotná a příjemná nebo vždy „nenaložená“.
- Máte od lékaře nějaká speciální očekávání? Zjistěte si předem, zda jim ten který doktor dokáže vyhovět. Pro mě bylo třeba důležité, aby byl můj lékař otevřený tzv. „alternativním“ metodám léčby. No, upřímně, zjistila jsem, že hledat takového lékaře mezi gynekology je jako hledat jehlu v kupce sena (čert ví, proč zrovna gynekologové jsou tak konzervativní), a tak jsem nakonec trochu rezignovala. Nicméně, jak se říká, kdo hledá ten najde!
- Objednací lhůty, přístup k akutním pacientkám a ordinační doba. Většina dobrých lékařů má dnes tolik pacientek, že se objednací lhůty mohou protáhnout do řádu měsíců. To je normální. V případě akutních potíží by vás ale měl být lékař schopný vzít přednostně, a to hned, nikoli za 3-4 dny. Osobně je pro mě důležitá také ordinační doba. Pokud lékař například ordinuje jen pár hodin, tři dopoledne v týdnu, od 6 od rána, je pro mě velmi komplikované ho navštívit.
A pokud vám to nestačí nebo si pořád nejste jisté, jakého lékaře zvolit, můžete se zkusit ptát jiných lékařů. Máte například obvodního lékaře, kterému věříte? Zkuste se ho zeptat, zda by vám nedoporučil nějakého gynekologa. Platí pravidlo, že každý lékař zná jiné lékaře ze všech možných oborů a může se stát, že jedním z nich bude třeba ta vaše jehla v kupce sena. 🙂
A co je při výběru gynekologa důležité pro vás? Máte tipy na doktora, kterého byste rády doporučily dalším ženám? Podělte se v komentářích!